0670-280-2703 gaboredina77@gmail.com

Műtéti protokoll

Nagyon sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a kisállatok mtéti beavatkozásai is közel olyan szinten történnek már, mint az embereken végzett mtétek. Itt nem egyedül a nagyon fontos sterilitási körülményekre kell gondolni, hanem a felhasznált eszközökre, biztonsági intézkedésekre és a nagyon komoly aneszteziológiai tudásra is. Minden mtét elkészületeket igényel, még a rutin beavatkozással járó, egyszernek tndolgok is.

Milyen teendői vannak a tulajdonosnak egy műtét előtt?

Fontos tisztázni, hogy állatokban nagyon kevés esetben van lehetség helyi érzéstelenítésben végezni egy beavatkozást, így szinte mindig altatásban történnek a mtétek. Minden altatásnak van kockázata! Természetesen egy fiatal állatban ez a kockázat alacsonyabb, ám ids állatok esetében, ahol akár már valamilyen krónikus betegség is kialakult, magasabb a rizikó. Éppen ezért rendelnkben minden esetben azt tanácsoljuk a tulajdonosoknak, hogy végezzünk el egy alap kivizsgálást a kedvenceken, még a rutin beavatkozások esetében is. Ez minimum egy vérvételbl áll, de a szívultrahang elvégzése is ajánlott. A vérvétel a rendelben található laboratóriumi gépünkön elvégezhet, így rendelési idben bármikor, fél óra alatt, azonnali eredményhez jutunk. A szívultrahanghoz egy összetettebb berendezésre és ilyen irányú szaktudásra van szükség, ezért ezen a területen dolgozó kollégáinkhoz irányítjuk a betegeket. Rendelnkben csak olyan

állatot altatunk, akinél elvégezzük elzetesen a szívférgességre irányuló szrést. Természetesen ha korábban már volt ilyen vizsgálata és folyamatos védelmet kap megfelelkészítménnyel, akkor erre nincs szükség.

A mtétekre mindig szükséges elre idpontot egyeztetni! Nem árt elre tervezni, hiszen elfordul, hogy több hétre tudunk csak szabad eljegyzést biztosítani. Természetesen a sürgsségi beavatkozások esetén erre nincs elre lehetség. A mtétre mindig éhgyomorra kell érkezni. Ilyenkor 6 óra koplaltatás és 3 óra szomjaztatás szükséges. Ennek azért van jelentsége, mert az altatóktól kialakult hányinger miatti öklendezés félrenyeléshez, akár fulladáshoz is vezethet! Javasolt egy kicsit a beavatkozás eltt sétálni is, hogy a vizelet és bélsár ürítése lehetség szerint ne a váróban, vizsgálóban történjen, a mtét eltti izgalmi állapot következtében.

Mi történik a műtétre megérkezve?

A mtéthez szükség van a tulajdonos beleegyeznyilatkozatára. Ezt személyes bejelentkezés esetén elre oda tudjunk adni, így kitöltve tudják visszahozni. Telefonos egyeztetés esetén, a helyszínen kell megírni. Elször egy általános fizikális vizsgálattal kezdünk, majd egy vénakanül kerül behelyezésre. Ezen keresztül történik az intravénás gyógyszerek beadása. Az állatok vércukorszintjét minden esetben megmérjük, hogy lássuk, van e szükség plusz energia biztosítására a mtét során, az infúzióban. A vénakanülön keresztül elskörben egy bódító injekciót adagolunk. Ezt nem az állat teljes tömegére adjuk be azonnal, hanem figyeljük a válaszreakciókat a kívánt hatás eléréséig. Lehetség szerint, jó ha a gazdi eddig bent tartózkodik kedvencével, így az ismeretlen környezet és a beavatkozás okozta stresszt a minimumra tudjuk csökkenteni. Persze vannak olyan esetek is, amikor a tulajdonos aggodalma nagyobb, mint a kis kedvencé. Ezekben az esetekben a nagyobb pánik elkerülése érdekében, a tulajdonosnak a váróban javasolt tartózkodnia.

Hogyan történik az állat előkészítése a beavatkozáshoz?

A megfelelmélységalvás elérése után, egy légcstubus kerül behelyezésre. Ezen keresztül az állat az altatógépbl oxigénhez és altatógázhoz jut. A szabad légutak biztosításával lehetség van a lélegeztetésre is, ha a helyzet ezt kívánja. Ezután az állatra egy ún. monitor is felhelyezésre kerül, itt az állat életfunkcióit (légzésszám, szívverésszám, testhmérséklet, véroxigén szintje, stb.) ellenrizzük a mtét során. A vénakanülön keresztül a mtét teljes ideje alatt infúzió kerül adagolásra, illetve ezen keresztül különbözgyógyszereket, fájdalomcsillapítókat, antibiotikumokat, gyomorvédket lehet adagolni. Mindent, amit az adott mtét megkíván. A mtéti terület elkészítése során mindig szükség van a szr nyírására. Ez látszólag nagy területen történik, de csak így lehet biztosítani a megfelelsterilitást. A nyírást, a br tisztítása és ferttlenítése követi. Az állat steril izoláló fóliával kerül letakarásra, az operáló orvos

csupán a steril felülettel kerül érintkezésbe. Egy hosszas bemosakodás és védruha felvétel után, a megfelelmszerek elkészítésével, kezdetét veszi a mtét.

Amit még fontos megemlíteni, hogy mtéteink során, a sok évtizede használt steril felszívódó lekötések mellett (amik tökéletesen mködnek önmagukban is), rendelnkben egy ultrahangos orvosi vágót is használunk, melyet a humán gyógyászatból vettek át az állatorvosok. Ennek az eszköznek a segítségével a vágások során a szövetek lezárásra kerülnek, mellyel tovább csökkenthetk az esetleges komplikációk és sokkal kevesebb fájdalommal jár.

Mi várható a műtőasztalról lekerülve? Milyen teendői vannak otthon a tulajdonosnak?

A mtétet követen az állatot éber állapotban adjuk haza! Lehetség szerint saját lábán sétál ki a rendelbl. Ez állatonként változó, hogy mennyi idalatt következik be! A legtöbben még a gazdi megérkezése eltt felébrednek. Javasoljuk a mtét utáni ruha viseletét, hogy megvédhessük a sebet. Ezek a ruhák külön készülnek nstény és hím állatokra (a nyílások megfelelelhelyezkedésével). Amennyiben a gazdi igényli a ruhát, ezt már az ébredés eltt feladjuk. Természetesen tudunk mtét utáni gallért is biztosítani, de tapasztalataink szerint, sokkal jobban viselik a ruhát kedvenceink.

Otthon nyugodt környezetet és szobahőmérsékletet kell biztosítani a műtétet követő 24 órában!

Erre azért van szükség, mert az altatás következtében, az állatok hháztartása felborul, és hidegben kihlhetnek, melegben túlmelegedhetnek. Hideg idben a mtét során is melegítve van a mtasztal, illetve az ébredés is melegítpárnán történik. Kedvencünket mindig a padló szintjén helyezzük el, hogy ne tudjon leesni! Enni és inni adni, csak a teljesen éber állatnak szabad! A mtétet követnapon nem kell erltetni az etetést és itatást. Varratszedésig csontos ételt nem ehetnek a hasri mtéten átesett állatok! A mtétet követnapon vissza kell jönni a rendelbe, hogy eltávolítsuk a vénakanült. Ezt biztonságból a legtöbb páciensben benne hagyjuk, mert ha hirtelen beavatkozásra lenne szükség, ezen keresztül mindig biztosítva van egy azonnali gyógyszerbeadási lehetség. Az állatot ez a kanül nem nyomja, ebben már nincsen t. A vénakanülre egy puha vattás kötés kerül, ezt a legtöbb állat nem szokta piszkálni. A következnapokban a legfontosabb feladat, hogy a mtéti seb a varratszedésig, védelem alatt maradjon, tehát a mtéti ruha vagy gallér ne kerüljön le az állatról. Ha lehetségük van nyalogatni a sebet, komoly fertzést okozhatnak a nyálukkal, illetve a behelyezett varratokat is roncsolhatják, akár ki is szedhetik. A tulajdonosnak nincs feladata a sebbel, kivéve, ha erre külön utasítást kap az operáló orvostól. A varratszedésre a mtétet követ10-14. napon kerül sor, rendelési idben. Ha bármi szokatlant tapasztalunk (láz, étvágytalanság, bágyadtság,

vérzés, helyi duzzanat, stb.), azonnal értesítsük állatorvosunkat vagy keressük fel a legközelebbi sürgsségi ügyeletet, lehetség szerint állatkórházat. Nagyon fontos az állatorvos utasításait pontosan betartani!

Tervezett műtéteket minden esetben előre egyeztetett időpontokban végzünk!

Bejelentkezés telefonon vagy személyesen a rendelési időben lehetséges:

Mobil szám

Cím

2300. Ráckeve, Vörösmarty utca 11